1. Weź kromkę chleba.Z innymi algorytmami spotykaliśmy się już w wieku 6-7 lat. Było nim dodawanie. Naprawdę! A algorytm ten wygląda następująco (dodamy tu 3+2):
2. Posmaruj ją masłem.
3. Połóż na to np. ser/wędlinę.
1. Masz zaciśniętą rękę.Jak widzisz, od zawsze mamy do czynienia z algorytmami. Spytaj się np. mechanika jak On wymienia olej w samochodach. Zależnie od marki samochodu algorytm wymiany oleju silnikowego nieznacznie się zmienia.
2. Licząc prostujesz palce.
3. Policz na palcach do 3.
4. Od miejsca w którym skończyłeś liczyć policz jeszcze do 2.
5. Policz od początku ile masz palców wyprostowanych.
Jak widzisz Algorytmy są to przepisy jak coś wykonać. Aby mogły one funkcjonować, muszą składać się ze skończonej liczby instrukcji/kroków. Wyobraźmy sobie powyższy algorytm na robienie kanapki, gdy po kroku 2-gim dodamy krok "wróć do kroku 1".
1. Weź kromkę chleba.Teraz nigdy nie dojdziemy do kroku 4-tego. Ponieważ będziemy wiecznie wracać do kroku 1. Dlatego w/w przykład już nie jest algorytmem.
2. Posmaruj ją masłem.
3. Wróć do kroku 1.
4. Połóż na to np. ser/wędlinę.
Na tym blogu postaramy się w łatwy i zrozumiały sposób przedstawiać algorytmy informatyczne, a może czasem też matematyczne. Zaczynając od tych najprostszych.
2 komentarze:
Dobra robota i niezły pomysł z tym blogiem, trzymam kciuki byście w nim wytrwali :)
Lecz nie byłbym soba, gdybym nie przyczepił się do czegoś :P
W tym wypadku do okreslenia "Dlatego w/w przykład już nie jest algorytmem." Jako że to jednak jest algorytm, ale innego rodzaju, proponowałbym pisanie raczej w stylu "Dlatego w/w przykład już nie jest algorytmem, którym się zajmujemy."
rozumiem, ze nie chcecie zbyt komplikować - ale, imho, nie powinniście też wprowadzać w błąd.
Poza tym uwag brak :P
Dzięki. Zobaczymy jak długo damy radę. Zmieniłem info. :) Ale wydawało mi się, że algorytmy cechuje właśnie skończoność i we wszystkich definicjach algorytmów tak jest napisane, dlatego tak napisałem...
Bo chodzi Ci tutaj chyba o fraktale?
Prześlij komentarz